»Bodo za ves gnev, ki bo ob uveljavitvi zakona prisoten v javnosti, spet grešni kozel centri za socialno delo.«
»Smo z uveljavitvijo izvedljivega zakona o dolgotrajni oskrbi končno stopili na pot izgradnje močnega in dostopnega javnega sistema.«
»Najbolj pereč je časovni zamik. To v praksi pomeni, da veljavni zakon, ki ga je vložila nekdanja koalicija, predvideva pogoj 24-mesečne vključitve v obvezno zavarovanje s področja dolgotrajne oskrbe, šele potem ima oskrbovanec možnost vključitve v dolgotrajno oskrbe.«
»Zakon se dotika pretežno starejše populacije, ki je bolna, zato je samo socialna oskrba nezadostna.«
»Tudi če bi to odpravili, je tu vprašanje obstoja izvajalcev za dolgotrajno oskrbo. Zakon trenutno predvideva, da mora ministrstvo izdati dovoljenja do konca marca, nato pa imajo izvajalci še tri mesece časa, da se vpišejo v register. Tudi če imamo možnosti, da podelimo pravico do dolgotrajne oskrbe, kje jo bodo osebe izkoristile?«
»Predlog, ki je trenutno pred poslanci, pa je po njenih besedah 'okvir brez slike', saj v njem ni jasno določenih definicij, elementov, storitev, kdo bo kaj dobil in kakšni so roki.«
»Oskrbo, ki jo trenutno osebe dobivajo v institucionalnem varstvu, jo bodo odslej lahko dobivali na domu. Storitev bo na neki način izenačena, torej ali v instituciji ali doma.«
»Na to smo delodajalske organizacije, članice Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), opozorile že v fazi obravnave predloga zakona na ESS-ju.«
»Upravičeno lahko zaključimo, da smo uspeli narediti najbolj pomemben korak na socialnovarstvenem področju v državi doslej.«
»Delodajalske organizacije zato predlagamo, da se v nadaljnjih postopkih financiranje izloči iz tega zakona in se ta del uredi v posebnem zakonu o financiranju dolgotrajne oskrbe.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju